Google Ad Words czy Pozycjonowanie organiczne?

Klienci bardzo często zadają pytanie co jest bardziej opłacalne kampanie oferowane przez google czy pozycjonowanie organiczne, jedno jest pewne za oba rozwiązania musimy płacić, jednak są między nimi pewne różnice i to efekt który chcemy osiągnąć definiuje z którego narzędzia powinniśmy skorzystać.

Przyjmijmy że prowadzimy sklep internetowy z elektroniką, który dwa razy do roku robi wyprzedaż sprzętu z kilku kategorii np. aparaty, małe agd i karty pamięci, w tym momencie przydałaby nam się kampania która na czas wyprzedaży będzie wyświetlać się użytkownikom korzystającym z wyszukiwarki google. W tym przypadku nie mamy czasu na pozycjonowanie organiczne które trwałoby pewnie około 2-3 miesiące, idealnie do tego nada się narzędzie google ad words, które po odpowiedniej konfiguracji niemalże natychmiast rozpocznie kampanię reklamową. Podobnie sytuacja wygląda przy innego rodzaju kampaniach dynamicznych tworzonych w bardzo krótkim czasie. Reklamy Ad Words dają nam efekt natychmiastowy dzięki czemu możemy z dnia na dzień sprawdzić efekty prowadzonych działań marketingowych.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kiedy chcemy reklamować nasz sały asortyment który nie ulega zmianom, w takim przypadku pozycjonowanie organiczne okaże się na pewno bardziej korzystne cenowo. Oczywiście na początku można wesprzeć się kampaniami ad words dopóki organiczne pozycjonowanie nie osiągnie wybranych pozycji. Korzystanie z google Ad words nie ma żadnego wpływu na fakt pozycjonowania naszej witryny w sposób organiczny, może stanowić jedynie wsparcie w pierwszych jego etapach.

Tak jak wspomnieliśmy na początku, decyzję którego narzędzia powinniśmy użyć podejmujemy na podstawie tego czego potrzebujemy w danej chwili, zarówno Ad Words jak i pozycjonowanie organiczne mają swoją użyteczność i przewagę w określonych sytuacjach.

Zobacz więcej

Czy naprawdę potrzebujesz ogromnej strony www?

Kiedyś panowało przekonanie że strona dobra to taka która sprawia wrażenie dużej jednocześnie przekazując klientowi że znajduje się na witrynie ogromnej firmy, niejednokrotnie wprowadzając w błąd. Na wielu witrynach można było znaleźć informacje sugerujące, że po drugiej stronie znajduje się zespół specjalistów który tylko czeka aby rozpocząć pracę dla klienta, a w rzeczywistości firma okazywała się malutką rodzinną firmą z trzy osobowym zespołem, jednak czy to do końca źle?

Te czasy odeszły w niepamięć dziś samo zatrudnienie, freelancing wcale nie musi oznaczać czegoś gorszego, niejednokrotnie małe firmy lub freelancerzy mogą stworzyć produkty jakościowo lepsze niż duże korporacje. Setki blogerów, vlogerów, fotografów bazuje na działalności jednoosobowej świadcząc doskonałe usługi dla swoich klientów.

Wracając jednak do tematu samej strony internetowej, czy naprawdę potrzeba Tobie jako klientowi strony która będzie tak rozbudowana że klient nie tylko się na niej zgubi ale zostanie przytłoczony nadmiarem informacji. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna jednakże dzisiaj dostęp do informacji takich jak nr telefonu, formularz zapytania musi być na wyciągnięcie ręki, to kwestia nie minut a sekund kiedy użytkownik musi do nich dotrzeć i wiedzieć jak z nich korzystać.

Brak przejrzystości strony może kosztować utratę klienta i jest to niewątpliwie priorytet przy tworzeniu stron internetowych, kolejnym aspektem jest transparentność traktowania jako waluta przeszłości nie próbuj robić z siebie tego kim nie jesteś, pokaż klientowi że jesteś małą firmą ale w zamian za to zyskuje indywidualne nieszablonowe podejście do klienta.

Idealnym rozwiązaniem dla małych firm są dzisiaj strony typu „One Page” charakteryzujące się łatwą dostępnością informacji dla użytkownika, przy tym koszty takich stron wcale nie muszą być duże szacunkowy koszt w/w wersji strony to 1500-2000 zł netto dysponując takim budżetem otrzymamy witrynę na bardzo dobrym poziomie. Stwierdzenie „po co kombajnem kosić trawnik” jest tu jak najbardziej na miejscu, będąc niewielką firmą nie potrzebujmy strony która ma kilkadziesiąt podstron.

Zobacz więcej

Pozycjonowanie stron – jak zacząć?

Od czego zacząć pozycjonowanie?

Wielu klientów chce skorzystać z oferty pozycjonowania swojej strony, jednak zupełnie nie wie jak się za to zabrać i jak przygotować się do wyceny. O tym co jest najistotniejsze z punktu widzenia klienta, jak podejść do określenia fraz kluczowych tak aby były one dla nas jak najbardziej korzystne oraz jaki model rozliczania wybrać postaramy się przedstawić poniżej.

Fraza kluczowa, a co to?

Frazy kluczowe lub inaczej mówiąc słowa kluczowe są niczym innym jak zapytaniami składanymi przez użytkowników do wyszukiwarki google, aby lepiej wyjaśnić całość zagadnienia posłużymy się przykładem. Pan Jan prowadzi firmę pozycjonerską w Poznaniu jako właściciel doskonale wie że pozycjonowanie jest najistotniejszą dla niego frazą ale musi zastosować klika jej wariantów aby przyniosły zamierzony efekt. Przyjzyjmy się zatem jakie frazy wybrał dla siebie Pan Jan.

1) pozycjonowanie stron poznań
2) pozycjonowanie stron www poznań
3) pozycjonowanie poznań

Nie bez przyczyny wytłuściliśmy nazwę miasta, dlaczego? Otóż dlatego że Pan Jan jest firmą lokalną i jego celem jest pozyskanie klientów tylko w obrębie Poznania.

Kiedy mamy już gotowe frazy czas przyjrzeć się temu czy są one dla nas interesujące, dlatego na tym etapie nasza firma sprawdza ilośc zapytań miesięcznych generowanych przez wybrane przez Pana Jana słowa kluczowe. Używamy do tego narzędzi dostarczanych przez Google, sprawdzając ilu potencjalnych klientów może miesięcznie trafić na stronę Pana Jana dzięki wpisywaniu wybranych przez niego fraz. Po analizie wygląda to następująco:

pozycjonowanie stron poznań – 1000 zapytań / miesięcznie
pozycjonowanie stron www poznań – 700 zapytań / miesięcznie
pozycjonowanie poznań – 1500 zapytań / miesięcznie

Dzięki temu widzimy ilu potencjalnych klientów może przynieść nam pozycjonowanie fraz wybranych przez Pana Jana, dodatkowo wyszukiwarka zaproponowała nam frazę pozycjonowanie witryn poznań generującą 2500 zapytań miesięcznie dzięki czemu możemy ją zaproponować Panu Janowi w ofercie.

Skąd taka analiza?

Analiza słów kluczowych to podstawa do rozpoczęcia pozycjonowania dlatego, że całkowicie mija się z celem pozycjonowanie na słowa kluczowe które nie przyniosą klientów – byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto. Jak każde działanie reklamowe pozycjonowanie musi być zmierzone i dostosowane do naszego biznesu tak aby przyniosło nam korzyść i rozwój.

Pozycjonowanie czas zacząć, jaki model rozliczenia wybrać i dlaczego?

Mając styczność z pozycjonowaniem od lat spotkaliśmy się z kilkoma modelami rozliczeń, jednym z najpopularniejszych i zarazem według nas najbardziej fair jest płatność za efekt. Co to oznacza w praktyce? Otóż klient płaci dopiero wtedy kiedy dla danej frazy kluczowej zostaną spełnione warunki zapisane w umowie. Załóżmy że ustaliliśmy że fraza pozycjonowanie stron poznań ma pojawić się na pierwszej stronie wyszukiwarki, dopóki to się nie stanie pan Jan nie zapłaci ani grosza. Płatność zostanie naliczona dopiero kiedy po wpisaniu frazy pozycjonowanie stron poznań strona Pana Jana pojawi się na pierwszej stronie.

Ten model rozliczenia jest uczciwy i nie naraża klientów na ryzyko związane z płatnością za coś z czego jeszcze nie mamy korzyści.

Zobacz więcej